احیای هویت ملی در گرو احیای عناصر فرهنگ ساز
ارسال در تاريخ جمعه ۱۱ امرداد ۱۳۸٧ توسط مرتضی سبحانی نیا

( به بهانه پخش انیمیشن افسانه ماردوش از شبکه تهران ) علارقم اینکه در تعطیلات مبعث رسول گرامی اسلام ( همینجا تبریکات خود رو نثار همه دوستان می کنم ) دسترسی به سیستم با کیبورد فارسی نداشتم اما ضرورت بیان نکته پیش رو من رو بر اون داشت تا این سختی رو بر خودم هموار کنم :

عکس از کانون پرورش فکری

عکس : کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان

چندی پیش تقریبا هفته گذشته در شبکه استانی فارس انیمیشنی رو دیدم که جدا تامل برانگیز بود . قصد نوشتن این سطور در همان زمان ایجاد شد اما روزمرگی به دست فراموشی سپرد تا امروز جمعه که اتفاقی مجددا قسمتی دیگر از اون رو از شبکه تهران مشاهده کردم . فیلم متحرک سازی با محتوای داستانهای شاهنامه ، البته شاید گفته شود که این انمیشین ها قبلا هم ساخته شده اما نکته مهم برای من ، پرداخت زیبا و تلفیق متحرک سازی عروسکی و انیمیشن بود که اثری تاثیر گذار رو خلق کرده .

من در عرصه متحرک سازی تخصصی ندارم اما روایت زیبا ، توجه به جزئیات صحنه ، بناهای تاریخی ، لباس و دیگر جزئیات اثری نو ، بدیع و درخور توجه خلق کرده است . شعر خوانی حماسی و روایت جنگاوری ها و تاریخ باستانی و افسانه ها بدون برخی ملاحظات بی ربط ، خون در رگهای بیننده را به خروش می آورد و موجب تحسین او می شود . و بعد به فکر فرو رفتم و دیدم در تاریخ ایران زمین و افسانه های ما چه قهرمانانی مهجور مانده اند که می شود با آنها کودکان فارسی زبان و ایرانی را با غرور ملی و ملیت ایرانی بیشتر آشنا کرد  . چهره های منفی و مثبت که ظرفیت داستان سازی موجود در شاهنامه آن هم استفاده نشده چه رسد به خلق داستانهای نو از روی آنها . ضحاک مار دوش ، با دومار بر روی دوش خود و دشمنان ایرانی نشان پلیدی و زشتی و پهلوانان ایرانی هر کدام غرور آفرین .

بانک جامع پویانمایی ایران

عکس از : بانک جامع پویانمایی ایران

کنجکاوی مرا به جستجوی جزئیات بیشتر در اینترنت واداشت . و بعد افسوس خوردم . اثری این چنین ، که پرداخت زیبای آن باعث توجه هر کودک ایرانی می شود ، در شبکه هم مهجور است ، چیز مناسبی نیافتم . جز کلیاتی در خصوص تولید و نام حسین مرادی زاده کارگردان این اثر . می ترسم از ظرفیت شاهنامه قبل از خود ما استودیوهای انمیشن سازی آمریکایی استفاده کنند که اگر نجنبیم خواهند کرد !

به عنوان یک ایرانی و به اندازه خود از متولیان فرهنگ می خواهم این مسیر روشن و سازنده را برای ساختن نسل فردای ایران ادامه دهند  .

1 - حسین مرادی زاده کارگردان اثر

2 -  افسانه ماردوش: جام جهان

3 -  افسانه ماردوش: آژی دهاک

4 -  افسانه ماردوش: نبرد

5 - حسین مرادی زاده : ادبیات کهن ایران زبان بین‌المللی است. سایت کانون پرورش فکری

6 - داستانهای شاهنامه بازخوانی می شوند.  آفتاب

7 - اخبار مرتبط در  خبر فارسی

8 - افسانه ماردوش در گوگل
برچسب ها : فرهنگ ،کودکی ،تاریخ ،انیمیشن
کمیسیون ماده 10 آشپزان خود را شناخت !
ارسال در تاريخ سه‌شنبه ۸ امرداد ۱۳۸٧ توسط مرتضی سبحانی نیا

GiGaImage.com Free Image Hosting

عکس : شهرستان نیشابور ، روستای بار " روستایی که میزبان مقام معظم رهبری بود در ایام تبعید در روزگار جوانی ، عکاس : خود بنده . فروردین 1387

الحمد لله بعد از گذشت بیش از 2 ماه و نیم تعطیلات کمیسیون ماده 10 قانون فعالیت احزاب این کمیسیون منتخبین مجلسی خود را شناخت .


اسد الله بادامچیان نماینده مردم تهران ، عضو اسبق این کمیسیون ( البته در جایگاه نماینده قوه قضائیه ) و حمیدرضا فولادگر نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی .


با عنایت به شناخت اسد الله بادامچیان از ساختار این کمیسیون و عهده دار بودن دبیری آن توسط ایشان در ادوار گذشته فعالیت این کمیسیون ، ما انتظار فعالیت طوفانی و گرم این اتاق مهم و اساسی را داریم .


اما در این میان بحث عدم رسیدن به موقع نام جواد جهانگیرزاده نماینده مردم ارومیه به کمیسیون امنیت مجلس به عنوان داوطلب عضویت در کمیسیون ماده 10 داستان مفصلی دارد . از آن که بگذریم نمایندگی کمیسیون ماده 10 الحق برازنده ایشان بود که به هر حال با وجود پیگیری دوستان میسر نشد .

انشااله آشی که دوستان در دوره دو ساله خود خواهند پخت به مذاق همه جور باشد .

پی نوشت :
1 - دو عضو ناظر بر کمیسیون ماده 10 احزاب انتخاب شدند ( ایران دیپلماسی )

2 - جهانگیرزاده : نامزد حضور درکمسیون ماده 10 قانون فعالیت احزاب هستم ( آژانس خبری وحدت )
برچسب ها : عکس ،سیاسی ،احزاب ،کمسیون ماده 10