گفتگوی من / امیدوار رضایی ؛ عضو هیات رئیسه مجلس
ارسال در تاريخ پنجشنبه ٢٢ مهر ۱۳۸٩ توسط مرتضی سبحانی نیا

امیدوار رضایی:
دلیل پا نگرفتن احزاب ، ترس از منتقدین قدرت است


تقریبا 3 ماه پیش بود که ویژه نامه ای منحصر به فرد در خصوص احزاب منتشر نمودیم . منشوری بود در خصوص جایگاه احزاب و چه خوش گفتگوی هایی نیز انجام شد . رئیس محترم مجلس ، آقای عسگراولادی ، باهنر ، دکتر سبحانی نیا ، امیدورا رضایی ، کوهکن و ...یادش به خیر . گفتگوی پیش رو گفتگوی امیدوار رضایی عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی است که خواهید خواند . پیش از قرائت ، تنظیم آن را امیر قوی دل همکار خوبم انجام داده اما به صورت نقلی . قبلا لازم است مجدد از آقای جعفر شعاعی کارگردان تلویزیونی مان و کرمی عکاس خوبمان تشکر کنم و توجه شما را به آلبوم این گزارش که در ذیل پست آمده جلب می کنم .

***

امیدوار رضایی با بیان اعتقادش در مورد احزاب و فعالیت‌های تشکلاتی گفت: از طرفداران احزاب و تشکل‌های در اداره سیاسی مملکت هستم. عضو هیات رییسه مجلس هشتم با تشریح مبانی وجودی احزاب و کارکردهای آن افزود: یکی به دلیل حقوقی که در اصل 26 قانون اساسی اعتبار به تشکلهای سیاسی و احزاب داده است و بزرگان انقلاب که از علمای اسلام هم بودند این قانون را پیش بینی کردند و احزاب را برای فعالیت آزاد گذاشتند. البته محدودیت‌هایی هم قایل شدند که در چهارچوب استقلال، آزادی، منافع ملی، وحدت ملی و مقررات جمهوری اسلامی‌احزاب آزاد هستند.
وی ادامه داد: ضمن اینکه از نظر عقلی و علمی‌نیز اهمیت احزاب گویا است. زیراکه هم تجربه دنیا ثابت کرده و هم تجاربی که خودمان در قالب شبه احزابی که داشتیم مشخص است. نماینده مردم خوزستان با اشاره به سوابق نه‌چندان مثبت احزاب در تاریخ کشورمان گفت: البته ما احزاب به آن معنای موفق و طولانی مدت 100ساله نداشیتم و در بعضی از مواقع قبل از انقلاب احزابی داشتیم که موفق عمل نکردند و منافع ملی را رعایت نکردند در واقع یک سری نکات منفی در سابقه احزاب کشورمان وجود دارد اما این دلیلی نمی‌شود اصل وجودی احزاب را نادیده بکیریم. بلاخره هرجامعه که نیاز به فعالیت سیاسی دارد اگر افرادی بخواهند به سمت قدرت و بدست‌گیری صندلی‌های قدرت بپردازند هم باید برنامه خود را به مردم معرفی کنند و هم باید پاسخگو باشند و شناسنامه داشته باشند که از طریق احزاب ممکن است.
رضایی با ذکر مصداقی در مورد دور شدن از تفکر تشکیلاتی و حزبی در کشور اظهار داشت: در خیلی از موارد که بعضی از دوستان، احزاب و تشکلهای را می‌کوبند یک ابهامی‌می‌ماند و آن حق مردم است. مواردی دیده شده وقتی‌که گروه‌هی بدون شناسنامه و خارج از تعاریف تشکلی و حزبی به قدرت رسیدند و دقیقا به خاطر نداشتن شناسنامه پاسخگو نبودند که ما این تجربه را هم قبل از انقلاب و هم بعد از انقلاب لمس کردیم. گروههایی می‌آیند و به دلیل اینکه در قالب احزاب شناسنامه‌دار و مشخص نیستند، ما به عنوان نماینده مردم نتوانستیم از آنها پاسخ درستی بشنویم.
عضو هیات رییسه مجلس گفت: از مورادی که اهمیت دارد این است که دولت‌ها وقتی سرکار می‌آیند از احزاب حمایت کنند. یکی از دلایلی که در ایران احزاب نتوانسته اند پا بگیرند این است که وقتی ما به قدرت می‌رسیم از مخالفین و اینکه کسی به ما ایراد بگیرد، می‌ترسیم در صورتیکه در خیلی از کشورها که در امر کارهای تشکیلاتی و حزبی موفق بودند بدینگونه رفتار می‌شد که دولت، احزاب را چه موافق و چه مخالف تشویق می‌کرد و مورد حمایت‌های مالی و معنوی خود قرار می‌داد. این حمایت و تشویق برای آن است که اساس ارزشهای آن کشور و آن نظام که براساس خواسته های مردم است حفظ شود و تداوم پیدا کند.
دکتر رضایی در مورد شهید بهشتی و حزب جمهوری اسلامی افزود: من افتخار این را داشتم که قبل از انقلاب و در طول انقلاب در زمان دانشجویی در جلسات شهید بهشتی حضور داشته باشم و از نزدیک کارهای ارزشمند ایشان و تفکر و اندیشه مدیریتی و نظم ایشان و خودسازی و تبلور عینی اسلام انقلابی را در زمینه سیاسی و اعتقادی از ایشان ببینم. البته همانطور که می‌دانیم شهید آیت اله دکتر بهشتی دشمنان سختی هم داشت. مشخص است افرادی که تشکیلاتی هستند و به نظرات و اعتقادات خود ایمان دارند و به آن عمل می‌کنند و پاسخگو مردم هستند، هم طرفداران جدی دارند هم دشمنان جدی.
وی اظهار داشت: به نظرم دوستان و گروه‌های مختلف از گرایشات مختلف سیاسی که به تشکیلات سیاسی علاقه‌مند و می‌خواهند آن را پیگیری کنند باید مروری جدی بر زندگی ایشان داشته باشند و افکار آن شهید بزرگوار را مورد مطالعه قرا دهند و استفاده درست و بهینه از آن بکنند.
عضو کمیسیون بهداشت مجلس ادامه داد: به نظر می‌رسد امام بزگوار ما به جا و درست چه در زمان حیات ایشان و چه در زمان شهادت از ایشان یادکردند و ایشان مظلومانه توانست یادی از حکومت‌داری دینی و اسلامی‌در عرصه نوین جهانی پایه گذاری کند که به جاست ما از این تجربه گرانقدر کمال استفاده را کنیم.
امیدوار رضایی با بیان آشنایی با فعالیت‌های جامعه اسلامی‌مهندسین گفت: جامعه اسلامی مهندسین یکی از تشکلهایی است که بنده اعتقاد دارم در چهارچوب نظریه سیاسی اسلامی ‌و دینی در نظام جمهوری اسلامی‌ دوستانی متدین و علاقه‌مند به اسلام ناب‌محمدی دور هم جمع شدند و به بهانه اینکه مهندس هستند با یک کارکرد حزبی و تشکیلاتی به فعالیت پرداختند و  ادامه حیات دادند که از تجارب خوبی که این دوستان برای نظام و انقلاب بدست آوردند از نزدیک آشنا هستم و این ارزش‌ها را ارج می‌دهم و حمایت می‌کنم و دوست دارم چنین تشکلهایی در کل کشور، در زمینه‌های مختلف مثلا در امورپزشکی و امورات دیگری که علاوه برحوزه شغلی و تخصصی خود وارد امور سیاسی شوند.
عضو هیات رییسه مجلس افزود: این تشکل‌ها فقط در کار تخصصی فعالیت نمی‌کنند و خود را بی‌تفاوت نسبت به مسایل روز جامعه نمی‌دانند و به عنوان یک مسلمان انقلابی در نظام جمهوری اسلامی‌نسبت به آینده احساس مسوولیت می‌کنند که قابل تقدیر است و مورد حمایت ماست.

گزارش تصویری :

پا نویس :

پ.ن.1 / اگر نتوانستید آلبوم را بالا ببینید بصورت عکس ساده در ادامه مطلب ببینید . اینجا


تصویر شماره 1 / آقای شعاعی ، کارگردان تصویری ، دکتر رضایی

تصویر شماره 2 / دکتر رضایی ، مرتضی سبحانی نیا

تصویر شماره 3 / دکتر رضایی ، مرتضی سبحانی نیا

تصویر شماره 4 / دکتر رضایی ، مرتضی سبحانی نیا ، امیر قوی دل (همکار روزنامه نگار عزیزمان)

تصویر شماره 5 / دکتر رضایی ، مرتضی سبحانی نیا
برچسب ها : مصاحبه ،عکس ،احزاب ،گفتگو