صدا و سیما در ورطه !

کار زیاد ، البته اگر تعریف نباشد و همت عالی ! این روزها به من اجازه استفاده از برنامه های سیما را نمی دهد مگر نشان کرده هایی که ازشان نمی گذرم و نمی گذشتم مثل "راز شبکه چهار " .

اما نمی دانم این چه صیغه ای است هر وقت بی خوابی به سرم می زند و آخر شب پای تلویزیون می نشینم چیزهایی می بینم که چون خواب زده ام و چشمانم داغ خواب دارد ! احساس می کنم توهم کرده ام ! آن هم در سیمای کشورم که الحمدلله پاک ترین رسانه دنیاست و یک سریال را چند بار برادران خوب سیمایی بازبینی کرده اند که خاطر من و ما آسوده باشد ! مشکل شرعیش هم پای خودشان .

چند وقت قبل همان اولهای ماه مبارک رمضان آخرهای شب نشستم پای جعبه جادو . داشت سریال "نون و ریحون"1 را پخش می کرد که خوردم به آن سکانس معروف "اعتراف سمیرا ! "2 و این دیالوگها که دیگر همه شنیده اند :

  • من اینجا فرصت‌های زیادی برای تفکر و فکر کردن به خودم داشتم، البته جلسات گفتمان با بازجوها نیز به این خودشناسی خیلی کمک کرد.
  • ما اینجا رژیم غذایی داریم، اینجا دکتری وجود دارد که مراقب تغذیه ماست و نمی‌گذارد غذای پرچرب به ما بدهند.
  • اگر بگم اینجا شیشه نوشابه خالی دیدم که از نوشابه توش خبری نبود، دروغ نگفتم، چون به ما دوغ می‌دن!

البت من باز به چشمانم اطمینان نکردم و فردا بود که دیدم رسانه ها توهم دیشب من را جدی گرفته اند و باورم شد !

پریشب هم بعد مدتها دوباره نشستم پای تلویزیون تقریبا ساعت 12.30 بود که دیدم بازتکرار فیلم "The Abyss" یا به قول وکی پدیا "ورطه" در شبکه یک سیما پخش می شود . نگران نشید ، الحمدلله همه چی آرومه و بچه های بازبین البته رعایت همه چی رو کرده بودند . اما چیزی که چشمانم دوباره به آن اعتماد نکرد صحنه ای بود که نقش اول فیلم "Ed Harris" رو به موجودات زیر آب که قصد داشتند بشر را با کنترل بر آب اقیانوسها از میان بردارند می پرسد : "چرا ، برای چی می خواید ما رو از بین ببرید ؟" و در جواب او موجودات زیر آب گوشه ای از جنایات بشر رو برای او به تصویر می کشند .

تا اینجای داستان ایرادی نداشت . مسئله دقیقا از جایی شروع می شود که در میان این صحنه ها دو صحنه خیلی آشنا به چشمم خورد . صحنه های مستند دفاع مقدس و مبارزات علیه شاه .

در یکی از این صحنه ها جوان بسیجی مشغول بستن سربندی است که نامی مبارک بر آن نقش بسته و در صحنه دیگر دستی که خون مجاهدی بر آن لخته شده به عنوان اسناد جنایت بشری "!" به تصویر کشیده شده اند !

توجه ! بد نیست با هم به نحوه چینش تصاویر جنایات بشر که در این فیلم اشاره شد نگاهی بکنیم :

صحنه انفجار بمب اتم > رژه نیروهای رایش آلمان > درگیری های شهری ایران و صحنه دستهای خون آلود >  بمباران شهر ها توسط بمب افکن ها > جنایات ویتکونگهای ویتنام > صحنه کشتار و فرار مردم در ویتنام > بسیجی های مجروح جنگ ایران > تعدادی جوان سرباز ( احتمالا ایرانی و یا با شباهت زیاد به ایرانیان شرق نشین ) > بمباران و کشته های جنگ جهانی دوم > درگیری های شیلی و آمریکای جنوبی > باز هم درگیری های خیابانی انقلاب ایران >  زنان ویتنامی آسیب دیده از جنگ > رژه سربازان آلمانی > شلیک ناوهای دریایی > و آخرین تصویر : بستن سربند منقش به نامی مبارک توسط یک جوان بسیجی ایرانی ! ( اینجا { قطعه فیلم در یوتیوب } این صحنه را ببینید )

پایان این صحنه تاثر بر انگیز با جوان بسیجی ایرانی آماده به رزم چه معنی می دهد ؟ دنیای اسلام آماده چه می شود ؟ تهدید بشریت ؟ قهرمان آمریکایی با تاسف و ناراحتی به این کشتار ها نگاه می کند . گویی که همه جنایات بشر توسط مردم متوجش بیرون از مرزهای آمریکا صورت پذیرفته .

الهه آبها جملات قهرمان امریکایی را که در آنها داوطلبانه حاضر شده است برای خنثی سازی خطر بمب اتمی، خود را قربانی کند، به او یادآوری می نماید و او را متوجه میکند تا زمانی که شماها برای دفع خطرهای ناشی از کانون های شرارت حاضر به فداکاری و قربانی نمودن خود هستید، زمین در امان است و نیازی به نابودی همه انسان ها نیست و از نابودی زمین دست بر می دارد ، مانند همه فیلمهای جمز کامرون ! به او برای این همه تلاش برای تعمیق فرهنگ آمریکایی احسنت گفتم ! و یاد آوردم آن کلام معروف را که " هر کس برای چیزی که ندارد می جنگد !"

و من باز نگران شدم . البته نه خواب زدگی خودم که خواب عمیق متولیان فرهنگی تلویزیون جمهوری اسلامی ایران که چنین توطئه مشخصی را هم مستحق حذف ندانستند .

البته قطعا تاثیر منفی این صحنه ها حتما باید خیلی بیشتر از یقه کمی باز خانم بازیگر و یا لیوان پر از مشروبی باشد که به همت برادران بازبین تبدیل به یقه اسکی و یا لیوان آب هویج و یا به قول دوبلورهای خودی "لیموناد" می شود !

آی آقای صدا سیما ! این صحنه ها دشمنان بشریت را به تصویر کشیده که به خاطرشان آسایش مردمی مهربان و دوست داشتنی یا همان "یانکی های آمریکایی" به خطر افتاده و باید به ید باکفایت ناجیان بشریت " یانکی ها "  از بین بروند و دو دسته بیشتر هم نبودند:

یک : همراهان و سربازان هیتلر و موسیلینی

دو : اسلام خواهان و حامیان انقلاب اسلامی

تو را به خدا آقای "صدا و سیما" ، بعد از توجه به سرگرمی مردم ، کمی هم به فکر اعتقادات ما باشید که به ثمن بخث روی کانال اول و سراسری ما به خرج جیبمان آتش می زنی .

آقای "صدا و سیما" سواد رسانه ای هم خوب چیزی است . همین ، وسلام .

رونوشت :

1 . برادر عزت الله ضرغامی ریاست سازمان صدا و سیما

2. امت حزب الله

پا نویس :

پ.ن.1 : آن جمله لعنتی " knew this was one way ticket but you know i had to come" قهرمان اصلی فیلم و نشان دادن یک تکلیف آمریکایی برای نجات بشریت حالم را به هم می زند ! ببخشید اما نمی گفتم می مردم !

پ.ن.2 : کلیپ زیبایی با مطلع : بادا که به دریا برسد کوشش این رود،‌ این عشق نمی کاهد، همپای تو پرچم بسپاریم به موعود "اینجا"

پ.ن.3 : صدای وبلاگ متعلق است به سندی رسمی از بیانات شهید عزیزم حمید دیالمه ، نماینده دور اول مجلس شورای اسلامی "که در انفجار حزب ج.ا.ا به شهادت رسید " در خصوص برخی ها ! "اینجا"

پ.ن.4 : ای کاش آقای "صدا و سیما" !  آنقدر مرد باشد که از مردم مسلمان ایران عذر خواهی کند . ای کاش !

/ 18 نظر / 34 بازدید
نمایش نظرات قبلی
رسایی

سلام انشاءالله که موفق و موید باشید . حسب الامر به وبلاگ شما سر زدم . فرصت مطالعه همه مطالبتان را نداشتم اما با یادداشت کوتاه شما در معرفی سایت خیلی موافقم و لذت بردم .

دانشطلب

اولی را دیده بودم و متوجه شیطنت اش هم شده بودم، هر چند خیلی اثر و اهمیتی ندارد اما دومی را نه! دومی خیلی ضایع بود، جدا سوتی بزرگی است!

عمه خانم

يه عده اين فيلمها و سريالها رو ميبينند و ازش ميگذرند ، يه عده ميبينند و فحاشي ميكنند ، يه عده ميبينند و مينويسيند ، يه عده ميبينند و فحاشي ميكنند و مينويسند ، ......اوليش رو ديدم از بعضي ديالوگها هم ناراحت شدم و افسوس خوردم كه آزاد بذارند اينجوري ميشند ، آزاد نگذارند اونجوري ميشند ...كلاً موندم كه تلويزيون اسلامي در يك كشور اسلامي را ميشود نگه داشت يا نه ؟؟؟

سجاد شاکری

سلام آقا مرتضی به وبلاگ کوچیک این بنده حقیر سر زدی؟ اگه سر زدی و هنوز نشناختی بیشتر راهنمائی کنم یا علی

یاس حسینیه

سرپرست محترم کمیته پیگیری یوسف یابی سلام علیکم نظر به اینکه دیدبان برج مینو جناب آقای یوسف درگیر پروژه میباشند.تنها در صورت دیده شدن ستاره ی سهیل توسط تلسکوپهای فوق مدرن, در دیدرس اینجانب قرار میکیرند. در صورت پیگیری موضوع, نتیجه ی پیگیری به اینجانب نیز ارسال گردد. باتشکر. یاس حسینیه

یاس حسینیه

در مورد مطلبتون باید بگم. متاسفانه آدمهایی با سواد دینی بزرگ و یا سواد سیاسی بزرگ و یا حتی سواد اجتماعی بزرگ به عنوان ناظر انتخاب نمیشن. واقعا نکاتی که عنوان کردید تاسف برانگیزه و از این قبیل موارد زیاد در تلوزیون بچشم میخورد. امام در مورد دوبله ی فیلمهای خارجی و پخش آنها نظر روشنی داشتند. که انگار به فراموشی سپرده شده است. این قبیل موارد مطمئنا با نظرسوئ انجام شده و قابل جبران نیست.

یاس حسینیه

در مورد مطلبتون باید بگم. متاسفانه آدمهایی با سواد دینی بزرگ و یا سواد سیاسی بزرگ و یا حتی سواد اجتماعی بزرگ به عنوان ناظر انتخاب نمیشن. واقعا نکاتی که عنوان کردید تاسف برانگیزه و از این قبیل موارد زیاد در تلوزیون بچشم میخورد. امام در مورد دوبله ی فیلمهای خارجی و پخش آنها نظر روشنی داشتند. که انگار به فراموشی سپرده شده است. این قبیل موارد مطمئنا با نظرسوئ انجام شده و قابل جبران نیست.

زیبا اسماعیلی

سلام. موفق باشید.خوب است. با مطالعه و ممارست میتوانید راه موفقیت بیشتر را در پیش بگیرید.

عمار

سلام این پست شما امروز اطلاع رسانی شد http://www.ammarname.com/post-116.aspx یا علی

محدثه

من فقط ازتون می خوام همینطور باشید ، عاقل و در عين حال شاعر ، البته شاعري كه عاشقانه هاي توخالي نمي بافد ، درد دارد .