مدعیان دفاع از قانون یا مدافعان منافع شخصی ؟!

GiGaImage.com Free Image Hosting

السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا0 عکس خودم مشهد بهار 1387

یکی از مباحث که این چند وقته خیلی مورد توجه محافل سیاسی قرار گرفته بحث درخواست ارسال گزارش عملکرد احزاب به کمسیون ماده 10 احزاب1 هست . و برای من به عنوان کارشناس سیاسی حوزه احزاب خیلی جالبه که چرا احزابی که می بایست بیشترین شناخت رو در خصوص قوانین جاری کشور داشته باشند ، از این وظیفه ذاتی کمسیون اضهار بی اطلاعی می کنند و حتی این امر رو خارج از وظایف کمسیون می دونند .

من کلا هیچ وقت حوصله نگاشتن زیاد نداشتم اما چند نکته رو واجب می دونم بیان کنم :

1 - وظیفه کمسیون ماده 10 قانون فعالیت احزاب دو بعدی است ، یک بعد صدور پروانه فعالیت و بعد دوم نظارت . لذا این مسئله در ماده 10 قانون فعالیت احزاب تصریح شده :

« بمنظور صدور پروانه جهت متقاضیان و نظارت بر فعالیت گروهها و انجام وظایف مصرحه در این قانون کمیسیونی بشرح زیر در وزارت کشور تشکیل گردد :  1 ـ نماینده دادستان کل کشور ، 2 ـ نماینده شورای عالی قضایی ، 3 ـ نماینده وزارت کشور ، 4 ـ دو نماینده با انتخاب مجلس شورای اسلامی »

لذا اینکه گروه هایی " که بعضا مدعی دفاع از قانون اساسی هم هستند " به این مسئله وقوف ندارند این جای خجالت و شرمندگی دارد . چرا که این احزاب در چند ساله گذشته بنام دفاع از قانون و به پشتوانه آن فعالیت می کردند و وای بروزی که بگندد نمک !

این مسئله تا جایی پیش رفته که سید حسین موسوی تبریزی رئیس شورای مرکزی خانه احزاب در نامه ای 2بلند بالا خطاب به اعضای کمسیون از این اقدام اظهار گلایه کرده و حتی اعلام نموده :

"آیا متولیان وزارت کشور قبل از تنظیم اطلاعیه و انتشار آن و برگزاری مصاحبه، به خود زحمت ملاحظه هرچند گذرای قانون فعالیت احزاب مصوب سال 1360 مجلس شورای اسلامی و آئین نامه اجرائی آن را داده اند و یا با کارشناسان حقوقی، مختصر مشورتی نموده اند؟!در کجای این قانون و آئین نامه اجرائی، احزاب و گروههای سیاسی ملزم شده اند که گزارش عملکرد خود را به وزارت کشور منعکس نمایند؟!! و در کجای این قانون تعیین ضرب الاجل از سوی وزارت کشور برای احزاب پیش بینی شده و یا ضمانت اجرای لغو پروانه در صورت عدم ارائه گزارش عملکرد پیش بینی شده است؟ "

در پاسخ به این برادر عزیز باید گفت : برادر دلسوز و عزیز البته ما می دانیم شما نگران وارد نشدن خدشه به قانون هستید ! اما بند 10 قانون احزاب که چند سطر بالاتر عرض شد به این مسئله تصریح دارد .

آیا در خانه احزاب یک نفر نبود که بجای هوچی گری و بردن آبروی احزاب " به جهت بی اطلاعی از قانون" لای کتاب را باز کند و مشورتی به این علما بدهد ؟!!

البته شما گناه ندارید ، گناه از افرادی است که شما را در 8 سال اصلاحات اینگونه بار آوردند و کتاب قانون رو هم در کتابخانه سیاست زدگی خاک دادند .

یک عذر بدتر از گناه !3

"عضو شورای مرکزی مجمع نمایندگان ادوار مجلس گفت:گزارش و پاسخ دادن به نهادی بر اساس روابط متقابل است وقتی که کمیسیون ماده ده احزاب مسئولیتی در مقابل احزاب ندارد دلیلی بر ارائه گزارش از سوی احزاب نیست.علی نمازی گفت:کمیسیون ماده ده احزاب هیچ مسئولیتی در مقابل احزاب نداشته و همچنین تسهیلاتی و اقداماتی در جهت پیشبرد کارکرد احزاب انجام نداده بنابر این دلیلی ندارد احزاب گزارش به این کمیسیون ارائه دهد."

نکته جالب اعتراف به این مسئله است که وزارت کشور احزاب رو در حوزه فعالیت قانونی خودشون آزاد گذاشته اما مگر شما برای یارانه پاسخگو بودید و هستید ؟ جایگاه ماده 10 قانون فعالیت احزاب کجاست ؟

یک کلام هم از مادر عروس !4

"اشرف بروجردی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی آفتاب گفت : موضوع احزاب اساسا با تشکل‌های غیردولتی تفاوت دارد، احزاب پروانه فعالیت خود را از کمیسیون ماده 10 می‌گیرند که نماینده سه قوه در آن حضور دارند و پس از صدور پروانه و کسب مجوز فعالیت، این خانه احزاب است که باید بر عملکرد احزاب نظارت کرده و آنجا که لازم است نسبت به عملکرد یک حزب تذکر دهد".

نکته جالبی بود نه ؟ خوب جدی نگیرید ! ایشان فراموش کرده اند که خانه احزاب هم یک مجموعه صنفی است و از جنس خود این تشکلها و خود اون مجوز فعالیت رو از وزارت کشور گرفته ! یک تشکل همجنس ناظر بر تشکل نظیر ! غفلت ایشون از قانون رو بگذارید به حساب فعالیت های سیاسی این خواهر ! ایشون به جهت تلاش برای صیانت از قانون فرصت مرور اون رو نداشتند .

پی نوشت :

0 - تصویر متعلق به آخرین سفر زیارت حضرت ثامن الحجج بعد از انتخابات بود . عجیب چسبید . به امید قسمت مجدد برای خودم و شما .

1 - در خصوص کمسیون ماده 10 به طور مبسوط خواهم نوشت .

2 - اینجا

3 - http://www.ir-ph.org/ShowNews.aspx?y=2008&m=6&d=10

4 - http://www.ir-ph.org/NewsFullView.aspx?idnews=3642

/ 0 نظر / 26 بازدید