آینده ای که از آن احزاب کشور است

  • مراسم صمیمی تعدادی از همکاران برای وداع با همکار خوبمان برادر سلیمانی و انسانی که به حق رفتنش را هرچند کلام خداست که "الذین آمنوا و هاجرو و جاهدو فی سبیلالله باموالهم و انفسهم اعظم درجه عندالله و اولئک هم الفائزون"  اما با غصه پذیرفتیم نبودش را .ایشان به عنوان فرماندار شهرستان نطنز منصوب شدند . موفق باشی برادر ...(نفر چهارم از سمت راست)

واگویه ای با خودم :

" امید دارم که انشاالله بزودی تغییرات مهمی در مسیر زندگی خود ایجاد کنم . پیدا کردن و تدوین چشم انداز مهمترین دغدغه گم شده من بوده و به لطف خدا او را خواهم یافت .مهم این است که در مسیر زندگی و نهایت آن احساس کنی سالهای عمر خود رو برای خدا هزینه کردی نه بنده خدا و چشم نیاز به شکر و امتنان بنده حقیر خدا رو ببندی ..."

و اما داستان قانون احزاب ؛

پیش نویس قانون فعالیت احزاب هم به لطف خدا به سرانجام رسید و انشاالله بزودی برای طرح به مجلس ارائه خواهد شد . در این چند وقت شاهد بودم چگونه همکاران پرتلاش حوزه سیاسی و به خصوص کمیسیون ماده ١٠ قانون فعالیت احزاب تلاش می کنند تا مبنایی محکم برای فعالیت گروههای سیاسی در کشور ایجاد شود .

آن هم در فضایی که حتی متولیان حوزه حزبی کشور کوچکترین اطلاع و اشرافی بر قانون موضوعه فعلی ( که بسیار مبهم و در آغاز دهه ۶٠ دورانی که هنوز در کشور سابقه فعالیت حزبی مشخصی وجود نداشت و قانونی با تکیه بر سابقه دیگر کشورها و بدون پشتوانه داخلی تنظیم شد ) ندارند و هنوز خیلی ها فرق (خانه احزاب ) و کمیسیون ماده ١٠ قانون احزاب را نمی دانند !

یادم هست اوایل خدمت در وزارت کشور ، یکی از دغدغه های همکاران حوزه سیاسی ، چگونگی نظارت بر عملکرد احزاب بود . دو دیدگاه هم وجود داشت . دیدگاهی که معتقد به نظارت حداقلی بود و دیدگاه دیگری که معتقد به نظارت حداکثری .

هر دو هم البته مبانی خود را داشتند . دسته اول که بیشتر از همکاران معتقد به جریان سیاسی خاصی بودند خلاء موجود در قانون را ملاک عمل می دانستند و راضی به این بودند که در کنگره حزبی دعوت شوند و بعد هم دیگر هیچ ، و پاسخی هم برای این وجود نداشت که چگونه است صدور مجوز برای یک حزب به عهده کمیسیون ماده ١٠ است اما این مجموعه نمی تواند بر روند مثبت تشکل مجوز داده شده نظارت کند ؟ درست مانند این که در هیات نظارت بر مطبوعات مجوز روزنامه ای صادر شود و بعد آن مجموعه بدون هیچ گونه نظارتی به نشر راست و احیانا دروغ بپردازد ! (در مثال مناقشه نیست! )

یا پاسخی برای اینکه میزان نظارت بر یارانه های احزاب و نحوه هزینه کرد آنها چگونه است وجود نداشت .

وضعیت احزاب هم که الحمدلله پیش از اینکه دولت ورود بکند بی سامان بود و همه این سیل تبلیغات که دولت چنین است و حزب گریز است و غیره به نظر من استفاده ای بود بجا برای مطامع سیاسی گروهی برخی جناحها . یادم هست که چه هزینه هایی بدون نظارت به احزاب ٢ یا ٣ نفره ای داده می شد که البته از ذکر نام معذورم اما در عجبم که چگونه یک ورق کاغذ و امضای ٢ یا ٣ نفر ذیل آن برای چند نفر حق بهره برداری از ٢٠یا ٣٠ میلیون ، بسیار بیشتر و یا کمی کمتر از حقوق بیت المال را ایجاد می کرد .

به هر ترتیب با عنایت به آسیب شناسی فضای فعالیت احزاب کشور و بررسی نقاط ضعف و قدرت قانون فعالیت احزاب ، پیش نویس آن اکنون آماده ارائه به مجلس شده و ما نیز مطمئن از آینده ای پر شور برای ادامه حرکت احزاب و ظهرو احزاب مدرن و مترقی هستیم به فضل خدا .

پا نویس :

١- دیدگاه دبیر کمیسیون ماده 10 درباره آخرین وضعیت قانون احزاب و خانه احزاب ( اینجا )

٢- عکس فوق هر چند زیر نویس دارد اما نگفتم که ایشان ( برادر سلیمانی) اولین رئیس دوران کاری بنده و در حقیقت استاد من بودند و هستند ، از وی صداقت در رفتار و خدمت با چشمان بسته را آموختم ! چشمان بسته به آن معنی که هنگام خدمت ، تو خدمت گزار ملتی ، همه در برابر خدمت تو برابرند و  اعتقاد سیاسی و جناحی تو متعلق به جای دیگری است ...

٣- فایل صوتی جذاب و جالب میزان ، یادگاری از امام ( بشنوید )

۴- توضیح واجب ! برادر رضا پشت دوربین می باشند !!

/ 0 نظر / 36 بازدید