از اصل صریح تا اصل سریع و اصل 100 قانون اساسی !

خدا بیامرزد اساتید رسانه ای ما را ،‌یک زمانی به ما می آموختند تا از نکته ای مطمئن نشدیم روی کاغذ نیاوریم که ممکن است هم خودمان را سبک کنیم و هم سوژه خبرمان را غیر مطلع نشان دهیم . این دوستان خبرنگار جدید ما که البته من اطمینان دارم از بابت مشغله زیاد اخبار این دور زمانه فرصت نمی کنند ارجاعات خبر را چک کنند وگرنه هر کدام استادی هستند الحمد لله .

حال قصه این پاراگراف اول چیست ؟ روز یکشنبه همین هفته بعد از نشست شورای مرکزی جامعه اسلامی مهندسین ، سیل محبت همیشگی دوستان رسانه ای رو درباره مصوبات شورا داشتم و البته حسب وظیفه خبر را تقدیم کردیم . بحث هم بحث کمیسیون ملی انتخابات بود و نقاط ضعف و قوت آن . در ضمن اشاره به نقاط ضعف هم کردم که یکی اشاره صریح قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران است به نظارت شورای محترم نگهبان بر کلیه انتخابات ها و همه پرسی ها :

  • اصل نود و نهم - 99
    شورای نگهبان نظارت بر انتخابات مجلس خبرگان رهبری ، ریاست جمهوری ، مجلس شورای اسلامی و مراجعه به آرا عمومی و همه پرسی را بر عهده دارد.

و اما ؛ پس از انتشار خبر داستان جالب شد ، یکی اشاره به اصل سریع ( بجای صریح ) قانون اساسی ! کرده بود و دیگری اشاره به اصل 100 ( یحتمل بجاد صریح و حداقل سریع ! 100اش را گرفته بود ) ! باز جای شکرش است بین اصل 100 و 99 فاصله قابل اغماض است وگرنه ...

خود من بنده خدا همیشه برای اینکه واژه ها ( و نه حتی مفهوم را ) اشتباه ننویسم همیشه دست به دامن ایشان و لغت نامه مرحوم دهخدا هستم .

انعکاس خبر : مصاحبه در البرز ، مصاحبه در اکیپ ، مصاحبه در فارس ، مصاحبه در ایرنا ( خبر گزاری رسمی و استفاده از اصل 100 در تیتر ! )  ، مصاحبه در روزنامه ابتکار ، مصاحبه در روزنامه کیهان ، مصاحبه در روزنامه خراسان ، گفتگو در آفتاب ، مصاحبه در خبرگزاری ایسنا ، مصاحبه در خبرگزاری ایلنا

پی نوشت :

1 - استاد ارجمند آقای منهدس مرتضی نبوی قبول زحمت فرمودند در سایت ایران دیپلماسی پاسخگوی سوالات کاربران باشند در خصوص کمیسیون ملی انتخابات و مبحث تجمیع انتخابات . اینجا بپرسید .

2- از دوستانی که طرح اصلاح قانون احزاب را خوانده اند و نظر و طرحی دارند خواهش می کنم اینجانب را نیز در جریان قرار دهند .

/ 1 نظر / 97 بازدید
حسین

سلام دوست من وبلاگ قشنگی داری ، به لینک هام اضافش کردم ، اگه تو هم دوست داشتی منو لینک کن ... www.haft-7.blogfa.com