این روزها در کمیسیون ماده 10 چه می گذرد ؟

GiGaImage.com Free Image Hosting

غروب آفتاب در لواسانات عکس از خودم - تیرماه ۱۳۸۷

کمیسیون ماده ۱۰ این روزها ایام سردی رو پشت سر می گذارد و فعالیت اون ( از نظر برگزاری جلسات ) به حالت تعطیل در آمده است . پیشتر از اهمیت این کمیسیون گفتم و البته جایگاه آن بر کسی پوشیده نیست . اما چرایی این مسئله

پیشتر در خصوص ترکیب کمیسیون ماده ۱۰ صحبت شد . این  کمیسیون متشکل است از نماینده دادستان کل کشور ، نماینده قوه قضائیه ، نماینده وزارت کشور و دو نماینده مجلس شورای اسلامی . 

با پایان مجلس هفتم و دوره حضور نمایندگان معرفی شده از سوی مجلس در این کمیسیون، جلسات کمیسیون ماده ۱۰ احزاب حدود سه ماه است که به دلیل به حد نصاب نرسیدن و معرفی‌نشدن نمایندگان مجلس تشکیل نشده است؛ چنان‌که آخرین جلسه 28 اردیبهشت ماه برگزار شده است.

تا آنجا که من به خاطر دارم تا کنون 2 نامه نیز برای روشن شدن وضعیت نمایندگان مجلس برای دفتر ریاست مجلس ارسال شده است .

البته به جهت پر رنگ شدن و فعال شدن بحث نظارت قانونی بر احزاب این کمیسیون با انبوهی از پرونده ها و گزارشهای احزاب روبرو است که شاید این فرصت تعطیلی به بررسی آن کمک کند اما ضرر و اشکالات وارد بر مسئله عدم برگزاری جلسات به جهت جایگاه مهم و ماموریتهای اساسی مصرحه در قانون فعالیت احزاب  بر منافع کوتاه آن می چربد .

چه زیباست در ابتدای فعالیت مجلس بعد از تعطیلات تابستانی اولین اقدام تعیین این دو نماینده محترم باشد تا میزان اهمیت مسئله احزاب ، تشکلهای صنفی و غیره توسط مجلسیان محترم روشنتر شود .

پی نوشتها :

/ 1 نظر / 25 بازدید